درباره حراجی های سایت ebay چه می دانید؟

یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی در سراسر جهان، فروشگاه اینترنتی ebay است. مسئله ای که ebay را منحصر به فرد کرده است، آن است که در این سایت ارزش هر جنسی همان قدری است که مشتری حاضر است برای آن پول پرداخت کند.

تاریخچه ebay

سایت ebay در سال ۱۹۹۵ توسط پیر امیدیار، که اصلیتی ایرانی دارد و متولد کشور فرانسه می باشد، تاسیس شد. طبق اظهارات آقای امیدیار، این سایت ابتدا از یک صفحه ساده اینترنتی شروع شد و کاملا به صورت اتفاقی تاسیس شد. او در این صفحه ی ساده یک عدد دستگاه فتوکپی را به حراج گذاشت و به فروش آنلاین آن پرداخت. اتفاقا برای این دستگاه یک خریدار پیدا شد. زمانی که پیر امیدیار به خریدار گفت که این دستگاه فتوکپی شکسته است، خریدار به او گفت که اتفاقا او یک کلکسیونر فتوکپی های شکسته است! پس از این ماجرا پیر امیدیار متوجه شد که «هر چیزی امکان پذیر است!»

امیدیار با دریافت مبلغی ناچیز که بین ۲۵ سنت تا دو دلار بود، به فروشندگان اجازه می داد که اجناس خود را در سایت eBay معرفی کنند و به حراج بگذارند. در صورت به فروش رفتن اجناس درصدی از مبالغ خرید و فروش نیز به او می‌رسید. با پیشرفت این روند امروزه ebay یک برند شناخته شده و معتبر در زمینه خرید و فروش آنلاین است.

خرید از ebay

اگر برای خرید به سایت ebay مراجعه کنید، دو بخش مجزا در این سایت مشاهده خواهید کرد:

بخش اول، لیست کالاهای قیمت ثابت است که اجناس موجود در این لیست با قیمت ثابت مورد نظر فروشنده در سایت قرار داده شده اند. خریدار در صورت تمایل روی لینک خرید کلیک کرده و اقدام به پرداخت مبلغ و دریافت کالای مورد نظر خود می کند. در این روش همه چیز مانند یک خرید اینترنتی ساده پیش می رود.

بخش دوم، لیست کالاهای حراجی است. اجناس موجود در این لیست، در حقیقت برای فروش به مزایده گذاشته می شوند. کالاهای موجود در این لیست، در یک بازه ی زمانی مشخص در سایت نمایش داده خواهند شد و پس از اتمام مهلت حراجی، جنس به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می شود. هر یک از کالاهای موجود در این لیست دارای یک دکمه Place Bid هستند و در کنار آنها باکسی برای ورود قیمت پیشنهادی و مشاهده ی قیمت حراجی فعلی، وجود دارد.

حراجی ebay

اگر در کنار کالایی که برای خرید انتخاب کرده اید،  دکمه Place Bid را مشاهده کردید، باید بدانید که این کالا در حراجی است. تنها کاری که برای خرید آن باید انجام دهید آن است که قیمت پیشنهادی خود را در کادر مربوطه وارد کنید و منتظر بمانید تا زمان حراجی به پایان برسد و نتیجه آن به شما اعلام شود.

تفاوت حراجی های ebay با حراجی های سنتی آن است که این حراجی زمان دارد. وقتی حراجی ebay به پایان برسد، حتی اگر بعد از آن قیمت بالاتری نیز پیشنهاد شود، دیگر معتبر نخواهد بود و فروشنده موظف است کالای خود را به فردی که در زمان مشخص شده بالاترین قیمت را پیشنهاد داده است بفروشد.

همانطور که گفته شد، در کنار کالای مورد نظر شما کادری برای ورود قیمت پیشنهادی شما وجود دارد که زیر آن عبارت Enter (Some Amount( ذکر شده است. شما باید قیمت پیشنهادی خود را با توجه به مبلغ پیشنهاد شده فعلی تعیین فرمایید. مبلغ شما باید بالاتر از مبلغ پیشنهادی فعلی باشد. اما ممکن است در صورت برنده شدن، کمتر از مبلغی که اعلام کرده اید بپردازید. روال این حراجی ها به گونه ای است که مبلغ پرداختی شما، کمی بیشتر از مبلغ پیشنهاد شده قبل از شماست. حتی اگر شما صدها دلار بیشتر از او پیشنهاد داده باشید.

برای پیشنهاد قیمت جدید برای یک کالا می توانید دکمه Click Bid را بزنید تا قیمت شما اعلام شود. اما باید بدانید که ebay یک سیستم اتوماتیک برای شرکت در حراجی ها نیز دارد. بسیاری از کاربران از این سیستم اتوماتیک استفاده می کنند به همین دلیل حراجی های ebay را سخت می توان پیش بینی کرد.

سایت ebay

حراجی خودکار ebay

برای شرکت در حراجی های ebay می توانید از روش اتوماتیک این سایت استفاده کنید. روش استفاده از حراجی اتوماتیک ebay به شرح زیر است:

  1. در مرحله اول شما حداکثر مبلغی که می توانید برای کالای مورد نظرتان بپردازید را اعلام می کنید.
  2. حداکثر قیمت اعلام شده ی شما توسط ebay با حداکثر قیمت اعلام شده دیگر افراد مقایسه می شود. اگر مبلغ اعلام شده توسط شما از دیگران بیشتر باشد شما به عنوان آخرین پیشنهاد دهنده شناخته خواهید شد.
  3. اگر قیمت اعلام شده ی شما کمتر از مبلغ پیشنهادی آخرین پیشنهاد دهنده باشد، ebay حداکثر مبلغ مورد نظر شما را ثبت می کند، سپس کمترین مبلغی که لازم است تا شما در مزایده باقی بمانید را اعلام می کند.
  4. تا اتمام زمان حراجی ebay به صورت اتوماتیک به اعلام مبلغ پیشنهادی از طرف افرادی که مایل به شرکت در مزایده بودند، ادامه خواهد داد.

نکات قابل توجه در حراچ خودکار ebay

این روش به نظر بسیار ساده و بی دردسر می آید. طبق این روش شما بالاترین مبلغی که می توانید بپردازید را اعلام می کنید و منتظر می نشینید تا سیستم خودکار ebay به کارش بپردازد. ضمن اینکه خیالتان بابت اینکه پیشنهاد شما نسبت به پیشنهاد کننده قبلی خیلی بالا نباشد نیز راحت خواهد بود. تنها باید حواستان را به چند نکته جمع کنید تا حتما برنده حراجی ebay شوید.

  1. سیستم حراج خودکار ebay برای همه یکسان عمل می کند و برایش فرقی نمی کند که چه کسی برنده باشد. بنابراین شما باید حواستان به قیمت پیشنهادی دیگران نیز باشد.
  2. باید بدانید که حداکثر مبلغ پیشنهادی شرکت کنندگان نمایش داده نمی شود و کسی نمی داند که بالاترین پیشنهاد چقدر بوده و برای برنده شدن در مزایده لازم است چه مبلغی پیشنهاد کند.
  3. بسیاری از افراد اطلاعی از وجود این حراجی خودکار ندارند. این در حالی است که توضیحات مربوط به این سرویس در بخش help سایت نوشته شده است.
  4. سایت هایی وجود دارند که با بررسی زمان اتمام حراجی، به شما پیشنهاد  می دهند که حراجی چه زمانی به اتمام می رسد تا شما در آن زمان مبلغ مورد نظر خود را اعلام کنید و برنده حراجی باشید. به این کار اصطلاحا sniping یا بریدن گفته می شود. نرم افزارهای sniping معمولا مورد اعتماد نیستند و تنها سبب اوج گرفتن قیمت ها در لحظات آخر حراجی و ضایع شدن حق دیگر مشتریان می گردند.

پرداخت هزینه خرید از ebay

شما برای پرداخت هزینه در هنگام خرید از سایت ebay، نیازمند یک کارت اعتباری ارزی هستید. بهترین انتخاب برای پرداخت های آنلاین ارزی، تهیه یک مستر کارت مجازی است. مسترکارت مجازی، به شما کمک می کند تا با کمترین هزینه جانبی، پرداخت آنلاین بین المللی خود را انجام دهید. این نوع مسترکارت به دلیل عدم وجود کارت فیزیکی هزینه بسیار کمتری نسبت به سایر روش های پرداخت ارزی داشته و همچنین زمان مورد نیاز برای صدور آن بسیار کم و آنی است. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین مانیاکارت تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید