سیستم حمل و نقل در استانبول

یکی از مهم‌ترین مسائل مسافران، چگونگی حمل و نقل و جابجایی در طول سفر است. در این مقاله قصد داریم روش‌های حمل و نقل در استانبول را توضیح دهیم. استانبول در شمال غربی منطقه مرمر ترکیه واقع شده و توسط بیزانس‌ها و مستعمره‌ نشینان یونانی تاسیس شده است. اماکن تاریخی، سواحل زیبا و مناظر منحصر به فرد استانبول را به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. خوشبختانه در سال‌های گذشته سیستم حمل و نقل در استانبول پیشرفت زیادی داشته است. خطوط حمل و نقل این شهر ترکیبی از دو نوع زمینی و دریایی است. برای جابجایی زمینی در سطح شهر علاوه بر تاکسی می‌توانید از وسایل نقلیه مختلف شامل مترو، اتوبوس و تراموا استفاده کنید. هزینه حمل و نقل در مقایسه با تهران کمی گران‌تر است اما استفاده از مترو و اتوبوس ارزان‌تر از تاکسی‌های دربست خواهد. در استانبول خطوط حمل و نقل عمومی از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب مشغول به کار هستند.

در استانبول با تهیه کارت‌هایی به نام استانبول کارت می‌توانید به راحتی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرده و مقداری در پرداخت هزینه‌ها صرفه جویی کنید. استفاده از این کارت‌ها محدودیتی نداشته و می توانید از یک کارت برای ۵ نفر و برای پرداخت هزینه وسایل نقلیه مختلف استفاده کنید.

تراموا

ترامواها قطارهایی هستند که در سطح شهر رفت و آمد کرده و یکی از راحت‌ترین وسایل حمل و نقل در استانبول هستند. اگر چه سرعت آنها به تندی مترو نیست اما در مسیری بدون ترافیک حرکت می کنند. ترامواها خطوط مختلفی دارند و در کنار هر مکان مهم و توریستی استانبول ایستگاه داشته و دقیقا از وسط خیابان‌های شهر می‌گذرند. استفاده از تراموای این فرصت را به شما می‌دهد که در طول مسیر، مناظر اطراف را مشاهده کنید.

شهر استانبول دارای ۴ خط اصلی تراموا بوده که با علامت T1 تا T4 نامگذاری می‌شوند. خط تراموای T1 از کاباتاش شروع شده و از اسکله امینونو، مسجد ایاصوفیه و سلطان احمد، بازار سرپوشیده شهر استانبول، آکسارای، منطقه زیتون برنو و مرتر و گونگورن عبور کرده و آخرین ایستگاه آن باجیلار می‌باشد. خط T2 تراموا، همان تراموا قدیمی و معروف استانبول است که از میدان تکسیم تا ایستگاه تونل شیشانه ادامه دارد. خط T3 در مسیری کوتاه حرکت کرده و ایستگاه کادیکوی را به جارشی (Çarşi) متصل می کند. خط تراموای T4 از ایستگاه توپکاپی شروع و آخرین ایستگاه آن مسجد سلام در منطقه سلطان‌غازی  می‌باشد.

مترو استانبول

ترکیه

مترو یکی از پرسرعت‌ترین وسایل حمل و نقل در استانبول است و با استفاده از آن می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن از دورترین بخش به مکان مورد نظر برسید. دو نوع مترو در استانبول وجود دارد، متروی برقی و فونیکولار. متروی برقی خط اصلی متروی استانبول است. فونیکولار وسیله ای است که در سال ۲۰۱۱ در دو مسیر افتتاح شده و با استفاده از کابل کشیده می‌شود.

متروی استانبول شامل ۵ خط متفاوت بوده که نقاط مختلف شهر را به یک دیگر متصل می‌کند. خط M1 که دو انشعاب داشته که خط اصلی آن، خط M1A فرودگاه آتاتورک استانبول را به محله آکسارای در منطقه فاتح متصل می‌کند. خط M1B انشعاب دوم خط M1 است که از فرودگاه آتاتورک آغاز شده و به سمت منطقه باغجیلاش حرکت می کند تا ایستگاه کیرازلی (Kirazlı) ادامه می‌یابد.

خط M2 از محله ینی کاپی در منطقه فاتح آغاز شده، پس از عبور از آبراه گلدن هورن یا شاخ طلایی به میدان معروف تکسیم می‌رسد. از دیگر نقاطی که این خط مترو از آن ها عبور می‌کند، منطقه عثمانی بی، شیشلی و لونت هستند و در انتها خط M2 در منطقه ساری‌یر (Sarıyer) به پایان می‌رسد. خط M3 ادامه خط M1B است که تا شمال غربی استانبول ادامه دارد.

خط M4 که از منطقه پرجمعیت کادیکوی در بخش آسیایی استانبول آغاز شده و آخرین ایستگاه آن تاوشانتپه (Tavşantepe) در منطقه پندیک می‌باشد. خط M6 شامل کوتاه‌ترین مسیر متروی استانبول است. این خط در ایستگاه لونت آغاز شده و پس از پشت سر گذاشتن ۴ ایستگاه به ایستگاه دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi University) می‌رسد.

همچنین فونیکولار دو خط دارد. خط F1 میدان تکسیم را به اسکله کاباتاش (Kabataş) و خط F2 تونل شیشانه را به برج گالاتا متصل می‌کند.

دلموش یا مینی باس

دلموش‌ها، ون‌های زردرنگ هشت نفره‌ای هستند که هزینۀ کرایه آنها از اتوبوس بیشتر و از تاکسی کمتر است. این نوع وسایل نقلیه، ایستگاه‌های مشخصی ندارند. دلموش‌ها پس از پر شدن حرکت کرده و کرایه آنها ثابت می باشد. دلموش‌ها در مسیرهایی مختلف حرکت می‌کنند ولی محبوب‌ترین مسیر برای گردشگران، ایستگاه بین میدان تکسیم و آکسارای می‌باشد. برای پیدا کردن دولموش‌ها کافی است به دنبال ون‌های زرد رنگی با تابلو دولموش (Dolmuş) باشید.

قایق و کشتی

ترکیه

هیجان انگیزترین سیستم حمل و نقل در استانبول، استفاده از قایق و کشتی است. در بندرهای بشیکتاش، کاباتاش، کاراکوی و اوسکودار می‎توانید از قایق و کشتی استفاده کنید و از بخش اروپایی به بخش آسیایی این شهر بروید. مسیر حرکت این قایق‌ها از اسکله‌ کاباتاش در بخش اروپایی و اسکله‌های «کادیکوی»، «بوستانچی»، «مالتپه» و «کارتال» در بخش آسیایی حرکت می‌کنند و مسافران را به جزایر پرنس می‌برند. بلیط برای سوار شدن به کشتی را می‌توانید از اسکله تهیه کنید.

اتوبوس

اتوبوس‌های استانبول شامل اتوبوس‌های خصوصی و اتوبوس‌های شهری هستند که اتوبوس‌های خصوصی، به رنگ سبز و آبی بوده و مقصد آنها بر روی علائم زرد رنگ و غیردیجیتال نصب شده است. اتوبوس‌های عمومی رنگ‌های متفاوتی دارند. همچنین استانبول دارای اتوبوس‌های بی آر تی یا مترو باس (Metrobüs) است. هزینه اتوبوس در استانبول، بر اساس تعداد ایستگاه‌هایی است که پشت سر می گذارید بنابراین باید هم به هنگام ورود و هم به هنگام خروج کارت بزنید. اتوبوس‌ها سرعت بالایی ندارد و علاوه بر این معمولا در خیابان‌های شلوغ استانبول درترافیک گیر می‌کنند. اما مزیت آن این است که مسیرهای مختلفی می‌گذرند که با تراموا و مترو قابل دسترسی نیستد.

تاکسی

گران‌ترین وسیله جابه جایی در استانبول تاکسی‌ها می‌باشند که حتما قبل از سوار شدن باید با راننده بر سر قیمت به توافق برسید. تاکسی‌ها زرد رنگ بوده و کرایه با استفاده از تاکسی متر یا کیلومترسنج محاسبه می‌شود. همیشه از راننده بخواهید که تاکسی متر را روشن کند. قیمت‌های روز و شب تاکسی در استانبول فرقی نمی‌کند و اگر راننده‌ای ادعا کرد که چون شب است، هزینه بیشتری باید بپردازید، قبول نکنید. همچنین چون کرایه با کیلومترسنج محاسبه می‌شود ممکن است رانندگان راه را دور کنند تا پول بیشتری از شما دریافت کند، پس بهتر است یک نقشه همراهتان داشته باشید.

برای داشتن اقامت آسان و ایمن با تهیه مستر کارت می‌توانید به راحتی بلیط سفر و هتل خود را در هر نقطه‎ای از جهان رزرو کنید. مستر کارت‎ها مناسب‌ترین انتخاب برای همراه بردن در سفرهای خارجی هستند، این کارت‌ها قابل شارژبوده و با یکبار خرید آن، در تمام سفرها بدون نگرانی از حمل ارز نقد از آن استفاده کنید. با داشتن مسترکارت محدودیتی در میزان ارزی که همراه خود خواهید برد، ندارید.

دیدگاه خود را بنویسید