آمادگی برای آزمون تافل

برای شروع مطالعه برای آزمون تافل ابتدا باید به طور دائم در معرض زبان انگلیسی بوده و بهتر است منابع شما زبان رسمی و آکادمیک باشند برای مثال روزنامه انگلیسی بخوانید و اخبار انگلیسی گوش کنید. همچنین انجام آزمون‌های آزمایشی به شما کمک می‌کنند علاوه بر آشنایی با نوع سوالات و شناسایی نقاط ضعف خود، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و در زمان آزمون اصلی، زمان را مدیریت کنید.

بخش‌هایی که در آزمون باید پاسخ داده شوند، به ترتیب عبارت‌اند از بخش خواندن (Reading)، بخش شنیداری (Listening)، بخش گفتاری (Speaking)، بخش نگارش (Writing). پس از ورود شما به سالن آزمون، به شما کاغذ و مداد داده می‌شود تا برای نوشتن یادداشت و پاسخگویی به سوالات استفاده کنید و پس از پایان آزمون یادداشت‌ها جمع‌آوری خواهند شد.

پیش از شروع مطالعه و پیدا کردن آمادگی برای تافل باید در این آزمون ثبت نام کنید. در مرحله پرداخت هزینه تافل می‌توانید از مستر کارت مجازی برای پرداخت هزینه آزمون استفاده کنید. در صورتی که تمایل
به خرید مستر کارت ندارید، می توانید به صفحه خدمات پرداخت مانیاکارت مراجعه فرمایید تا پرداخت هزینه آزمون تافل توسط متخصصین مانیاکارت انجام شود.

toefl

Reading

این بخش شامل سه یا چهار متن برای سنجش توانایی شما در درک متون آکادمیک می‌باشد. هر متن دارای ۱۲ تا ۱۴ سوال است و شما ۶۰ تا ۸۰ دقیقه زمان برای پاسخ به سوالات خواهید داشت. متون این بخش موضوعات متفاوتی دارند و معمولا بخش‌هایی از کتاب‌های دانشگاهی هستند. سوالات بخش Reading معمولا درباره موضوعاتی مثل علوم، هنر، تجارت و علوم اجتماعی است؛ در صورت آشنا نبودن با موضوع یک متن نگران نباشید زیرا اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به سوالات را می‌توانید در متن پیدا کنید.

 برای این بخش مجلات متفاوت و کتاب‌هایی با موضوعات مختلف مطالعه کنید. در هنگام مطالعه ایده‌های اصلی و فرعی متن و ارتباط بین آنها را پیدا کنید یا نکات مهم متن و خلاصه آن را بنویسید. برای این بخش باید سطح لغات بالایی داشته باشید. برای افزایش سطح لغات علاوه بر مطالعه کتاب‌های مختلف، فلش کارت‌هایی با موضوعات مختلف تهیه کنید. یکی دیگر از اهداف هنگام مطالعه، افزایش سرعت خواندن است. برای این کار یه متن را چندین بار خوانده و هر بار زمان خواندن خود را بسنجید.

در هنگام خواندن توجه کنید که برای فهمیدن ایده اصلی متن نیاز نیست تمام جملات متن را بخوانید زیرا معمولا با خواندن جمله اول و آخر متن، متوجه ایده اصلی آن خواهید شد. ضمیرهای هر پاراگراف را مشخص و کلماتی که هر ضمیر به آن اشاره می‌کند را پیدا کنید. همچنین کلمات جدید متن را برجسته کرده و معنای آنها را با توجه به جمله قبل و بعد آن حدس بزنید و از این کلمات جدید در طول روز و در طول تمرینات اسپیکینگ و رایتینگ استفاده کنید. یک روش دیگر یافتن کلمات مشابه در متن و چگونگی استفاده از هر یک در متن است.

Listening

در بخش Listening توانایی درک انگلیسی شفاهی شرکت کنندگان سنجیده شده و معمولا شامل مونولوگ (یک نفر به تنهایی صحبت می‌کند) و دیالوگ (دو یا چند نفر صحبت می‌کنند) آکادمیک از جمله پرداخت شهریه‌ی خوابگاه و ثبت‌نام در یک کلاس است. در این بخش در طول گوش کردن به مکالمات حتما یادداشت برداری کنید. در بخش Listening همراه هر مکالمه عکسی نمایش داده می‌شود که به درک بهتر مکالمه کمک می‌کند. همچنین این بخش شامل چهار تا شش مونولوگ، هر کدام به مدت ۳ تا ۵ دقیقه یا دو تا سه دیالوگ، هر یک به مدت ۳ دقیقه و شش سوال برای هر مونولوگ یا پنج سوال برای هر دیالوگ بوده و ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان برای پاسخ به سوالات خواهید داشت.

برای تقویت Listening تماشای فیلم، برنامه‌های تلویزیون به ویژه اخبار و گوش کردن به موسیقی و رادیو بسیار موثر می‌باشد. برای شروع تمرین ابتدا برنامه‌هایی با موضوعات آشنا را گوش کنید و سپس به سراغ موضوعات سخت‌تر و ناآشنا بروید. در مرحله اول با زیرنویس انگلیسی و سپس بدون زیرنویس گوش کنید و هنگام گوش کردن به دنبال ایده اصلی برنامه بوده وآنها را یادداشت کنید. اگر متوجه چیزی در برنامه نشدید آن را چند بار گوش دهید و کلمات جدید را یادداشت و معنای آنها را پیدا کنید. هنگام گوش کردن به هر برنامه سعی کنید اتفاق بعدی آن را حدس بزنید.

هنگام گوش کردن علاوه بر ایده اصلی به تاریخ، اعداد، لحن رسمی و غیررسمی گویندگان، نظرات موافق و مخالف آنها، اتفاقات مثبت و منفی و دلایل هر موضوع توجه کرده و آنها را یادداشت کنید. پس از گوش کردن به برنامه سوالاتی را مطرح کنید: موضوع چیست؟ ایده اصلی چیست؟ شخصیت‌ها چه کسانی هستند؟ در پایان برنامه، خلاصه آنچه شنیده‌اید را بنویسید یا آن را با صدای بلند تکرار کنید و در این بخش از کلمات جدید برنامه استفاده کنید.

toefl

Speaking

در بخش Speaking شش سوال مطرح می‌شود و ۲۰ دقیقه زمان برای پاسخ خواهید داشت. دو سوال اول independent Speaking tasks بوده و شرکت کنندکان برای پاسخ به آنها باید از نظرات خود استفاده کنند.  چهار سوال بعدی integrated Speaking tasks می‌باشند و مهارت‌های زبانی شرکت کنندگان در شرایط مختلف، ترکیب و سنجیده می‌شود. در این مرحله صدای شما ضبط می‌شود و ارزیاب‌ها براساس توانایی شما در انجام تمرین‌ها و اثربخشی برقراری ارتباط نمره می‌دهند، در نتیجه نگران بی‌نقص بودن پاسخ‌ خود نباشید. در این بخش سعی کنید از گرامر و لغات مناسب استفاده نموده و ایده‌ها و نظرات خود را به طور واضح و با لحن طبیعی بیان کنید.

موثرترین روش برای تمرین Speaking صحبت با انگلیسی زبانان است. اگر کسی پیدا نکردید می‌توانید موضوعی انتخاب کرده و راجب آن صبحت و صدای خود را ضبط کنید. سپس آن را گوش کرده و نقاط ضعف خود را شناسایی کنید. همچنین می‌توانید با چند داوطلب تافل دیگر دورهم جمع شوید و دیالوگ‌هایی بگویید که به هر دو گوینده کمک می‌کند به طور همزمان تمرین کنند. درباره تلفظ، شفاف بیان کردن ایده‌ها و رابطه بین مثال‌ها و ایده مطرح شده خود، نظر آنها را بپرسید. برای بخش دوم سوالات از یادداشت برداری استفاده نمایید و برای این کار باید بدانید که هر سوال قرار است چه چیزی را از شما بپرسد تا بتوانید اطلاعات مرتبط را یادداشت کنید. همچنین سعی کنید لحن و تاکیدهای گویندگان را هنگام بیان پاسخ این سوالات تکرار کنید. برای تمرین کردن سوالات ترکیبی به یک سخنرانی گوش کرده و درحین گوش کردن یادداشت برداری کنید، سپس در یک دقیقه خلاصه ای از آن را بیان و صدای خود را ضبط کنید. همچنین می‌توانید مقالات انگلیسی خوانده و درباره آنها سوال مطرح کرده و به طور شفاهی به آنها پاسخ دهید.

Writing

در این بخش دو سوال وجود دارد که سوال اول Integrated Writing task بوده و متنی با موضوعی آکادمیک خوانده و سخنرانی کوتاهی را گوش می‌کنید، در هنگام گوش کردن به سخنرانی می‌توانید یادداشت برداری کرده و از آن برای نوشتن پاسخ سوال استفاده نمایید. برای این سوال ۲۰ دقیقه زمان دارید تا پاسخ خود را بنویسید و تعداد کلملت باید بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد. سوال دوم Independent Writing task می‌باشد و ۳۰ دقیقه زمان دارید درباره موضوع آن مقاله‌ای با حداقل ۳۰۰ کلمه بنویسید. در بخش Writing پاسخ خود را با کیبورد کامپیوتر تایپ می‌کنید.

در این بخش باید بتوانید اطلاعات را خلاصه و بازنویسی کنید. برای تمرین نوشتن ابتدا باید با تمام اصول نگارشی از قبیل قوانین املاء، نقطه‌گذاری و پاراگراف‌بندی آشنا باشید. مقالات و کتاب‌های انگلیسی بخوانید و در آنها به پاراگراف‌ها توجه کنید. در هنگام خواندن، کلمات هم معنی را یافته و پاراگراف‌ها را بازنویسی کنید. همچنین به برنامه‌های انگلیسی گوش کرده سپس آنها را بازنویسی کنید. هنگام انجام این تمرینات حتما زمان را بررسی کنید. هر روز کارهای خود را به زبان انگلیسی نوشته و مجلات انگلیسی بخوانید. از یک معلم انگلیسی یا انگلیسی زبان بخواهید نوشته‌های شما را تصحیح و کار شما را بررسی کند.

در پایان بهتر است یک محیط مطالعه مناسب فراهم نمایید و برای مطالعه برای آزمون برنامه‌ریزی کنید. هر هفته ۶ روز را به آمادگی برای تافل اختصاص داده و یکی از روزهای هفته را برای استراحت در نظر بگیرید. همچنین وقتی آزمون‌های آزمایشی را پاسخ می‌دهید وانمود کنید که در یک محیط واقعی امتحان هستید. در این صورت در هنگام آزمون نهایی، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت زیرا با انجام این تمرینات برای آزمون تافل آمادگی کامل دارید.

دیدگاه خود را بنویسید