مهاجرت به سوئد

سوئد

یکی از زیباترین کشورهای  شبه جزیره اسکاندیناوی، سوئد است. پایتخت کشور سوئد استکهلم است و از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌ است. مساحت کشور سوئد ۴۴۹٬۹۶۴کیلومترمربع است و از نظر مساحت در اروپا سومین کشور بزرگ است. جمعیت کشور سوئد در حدود ۹٫۲میلیون نفر است که تنها ۷٫۹میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند و سایر افراد مهاجر هستند. با توجه به مساحت زیاد این کشور و تعداد افراد کمی که در آن زندگی می کنند می توان نتیجه گرفت که تراکم جمعیت در سوئد بسیار پایین است و تقریبا در هر کیلومتر مربع ۲۰ نفر زندگی می کنند.

مهاجرت به سوئد

آب و هوای سوئد

بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. شمال سوئد تقریبا غیرقابل سکونت است. قله‌های بلند آلپ در شمال این کشور واقع شده و  پر از رودخانه، و پستی و جلگه ها است. ولی در جنوب شهرها، ییلاق‌ها و سواحل بی کران سوئد در جنوب قرار گرفته اند. آب و هوای کشور سوئد با توجه به مساحتی که دارد در نقاط مختلف، متفاوت است. به طور کلی تمام افراد سوئد را کشوری بسیار سرد و همیشه زمستانی تصور می کنند. در صورتی که اینچنین نیست. این کشور چهارفصل است و بهار،‌تابستان، پاییز و زمستان،‌را در بردارد. فصل بهار از ماه مارس شروع می شود و تا آپریل ادامه دارد. تابستان را از ژوئن تا آگوست، پاییز را از سپتامبر تا اکتبر و زمستان را از نوابر تا فوریه می توان دید.

فرهنگ مردم سوئد

مردم سوئد به ظاهر آراسته و خوش پوش بودن مشهورند. فرهنگ مردم این کشور به گونه ای است که جانب اعتدال را در هر زمینه ای رعایت می کنند. آنها اهل کار یا تفریح خیلی زیاد نیستند و فخرفروشی، افراط و  تظاهر را نمی‌پسندند. خانواده جایگاه بسیار مهمی در فرهنگ مردمان سوئد داشته و حقوق کودکان در این کشور به شدت رعایت می‌شود. باید بدانید، برای اینکه خانواده‌ها بتوانند بهترین مراقبت را از کودکان خود داشته باشند، حق و حقوقی که به آنها تعلق می‌گیرد که در دنیا نمونه است. و از زمان تولد کودک، پدر یا مادر تا ۱۸ ماهگی فرزند خود می‌توانند سر کار نروند. علاوه بر این تا ۸ سالگی کودک و به مدرسه رفتن او والدین می توانند ۲۵% از حجم کاری خود را کاهش دهند.

شرایط اقتصادی سوئد

شهروندان کشور سوئد از کیفیت زندگی بسیار بالا برخوردارند  و نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است. این کشور یکی از مرفه ترین و پیشرفته ترین کشور های اتحادیه اروپاست و از لحاظ معیشتی وضعیت بسیار مناسبی دارد. به صورت کلی سوئد کشوری وابسته به صادرات تولیدات صنعتی می باشد. البته باید گفت که  درآمد های مالیاتی، بودجه نسبتا بالای این کشور را تامین میکند.

هزینه زندگی در سوئد

هزینه زندگی در سوئد تقریبا به شرح زیر است:

وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت  ۹٫۷۲ €

وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)  ۵۸٫۳۱ €

McMeal در  مک دونالد   ۷٫۲۹ €

آبجو تولید سوئد (۰٫۵ لیتری)   ۵٫۸۳ €

آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر)   ۵٫۸۳ €

کاپوچینو   ۳٫۳۵ €

کوکاکولا / پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر)   ۱٫۷۶ €

شیر (۱ لیتر)  ۱٫۰۲ €

نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)  ۱٫۹۹ €

برنج سفید (۱ کیلوگرم)  ۲٫۲۹ €

تخم مرغ (۱۲ عدد)  ۲٫۵۶ €

پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۸٫۱۰ €

سینه مرغ (۱ کیلوگرم)  ۸٫۷۲ €

گوشت گاو (۱ کیلوگرم)  ۱۳٫۴۹ €

سیب (۱ کیلوگرم)  ۲٫۲۴ €

موز (۱ کیلوگرم)  ۲٫۰۳ €

پرتقال (۱ کیلوگرم)  ۲٫۱۵ €

گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم)  ۲٫۶۱ €

سیب زمینی (۱ کیلوگرم)  ۰٫۹۱ €

پیاز (۱ کیلوگرم)    ۰٫۹۹ €

کاهو (۱ سر)   ۱٫۶۶ €

آب (بطری ۱٫۵ لیتر)  ۱٫۲۳ €

بطری شراب (متوسط)  ۷٫۷۷ €

آبجو تولید سوئد (۰٫۵ لیتری) ۱٫۵۵ €

آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر)  ۱٫۵۹ €

بسته سیگار (مارلبورو)  ۵٫۸۳ €

حمل و نقل در سوئدبلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)  ۲٫۹۲ €

بلیط ماهانه (استفاده معمول) ۷۷٫۷۴ €

شروع تاکسی ۴٫۷۶ €

تاکسی هر ۱ کیلومتر  ۱٫۴۶ €

تاکسی هر ۱ ساعت   ۵۰٫۰۵ €

بنزین (۱ لیتر)  ۱٫۳۹ €

عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان ۸۵ متری  ۶۲٫۳۴ €

۱ دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف)   ۰٫۰۸ €

اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل)  ۲۷٫۷۳ €

باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال  ۳۲٫۲۵ €

اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته)  ۱۹٫۶۹ €

سینما  ۱۲٫۱۵ €

مهد کودک ماهانه برای ۱ کودک  ۳۸۲٫۸۹ €

۱ جفت جین (Levis 501 یا مشابه)  ۸۲٫۹۷ €

۱ جفت کفش نایک  ۸۵٫۵۵ €

۱ جفت کفش مردانه چرم  ۱۱۵٫۳۸ €

اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر  ۷۷۲٫۳۴ €

اجاره آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز   ۵۲۶٫۳۴ €

اجاره آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر  ۱,۲۱۹٫۵۹ €

اجاره آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز  ۸۸۶٫۳۷ €

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۵,۳۸۵٫۵۳ €

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز   ۳,۲۱۰٫۹۵ €

میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)  ۲,۲۰۸٫۲۸ €

 

شرایط اقامت سوئد

مهاجرت به کشور سوئد و گرفتن اقامت این کشور به چند طریق امکان پذیر است که در زیر مفصلا به آنها می پردازیم:

۱) مهاجرت از طریق کار

برای دریافت اقامت کاری از کشور سوئد شما با کارفرمایی پیدا کنید که به شما نیاز داشته باشد و برای شما دعوتنامه ای جهت کار در شرکت معتبر خود ارسال کند. این روش معمولا روش بسیار سخت اما در عین حال محبوبترین روش دریافت اقامت سوئد است. برای یافتن کار در سوئد شما می توانید درخواست ویزای کار دهید. در این صورت شما به مدت دو سال اجازه دارید در سوئد به دنبال کار بگردید و از کارفرمایان درخواست کنید تا در نامه ای رسمی احتیاج خود را به تخصص شما ذکر کنند. اگر می خواهید از ایران و از طریق موسسات کاریابی در سوئد اقدام به یافتن شغل مورد نظر خود کنید، بسیار دقت داشته باشید تا در دام کلاهبرداران نیفتید. این روزها افرادی سودجو به شما پیشنهاد می دهند که به صورت تضمینی برای شما در کشور مورد نظرتان کار پیدا خواهد کرد اما این کار را انجام نمی دهند.

۲) مهاجرت طریق ساخت و خرید ملک

یک راه دیگر برای دریافت اقامت کشور سوئد ساخت و یا خرید ملک در این کشور است. این روش به دلیل هزینه بالاتری که نسبت به سایر روش ها دارد، متقاضیان کمتری دارد اما باید بدانید که سودآوری این روش به مخارج آن می ارزد. پروژه های ساخت و ساز معمولا در شهرهای گوتنبرگ و استکهلم انجام میگیرد. سرمایه مورد نیاز برای دریافت اقامت از طریق ساخت و ساز در سوئد ، در حدود ۵ میلیون کرون سوئد است. اما  پیشرفت این روش بسیار زیاد است.

۳) مهاجرت از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از راه های دریافت اقامت سوئد، ثبت شرکت در این کشور است. این روش نیز روشی پرطرفدار اما نیازمند سرمایه می باشد. برای انجام این روش ابتدا باید اطلاعات درست و جامعی در مورد شرکتی که می خواهید در سوئد ثبت کنید به سفارت سوئد ارائه دهید. همچنین باید یک حساب بانکی معتبر داشته باشید تا بتوانید به سفارت سوئد اثبات کنید که می توانید هزینه زندگی خود و خانواده خود را برای مدت دو سال و تا زمانی که شرکت به سوددهی برسد، تامین کنید. برای ثبت شرکت در سوئد داشتن ۵۰% از سهام شرکت کافیست اما باید مسئولیت شرکت را بر عهده داشته باشید. همچنین تسلط بر زبان سوئدی و انگلیسی نیز از الزامات این روش مهاجرت است.

۴) مهاجرت از طریق خرید شرکت و سرمایه گذاری

در سوئد شرکت های کوچکی وجود دارند که به دلیل کهولت سن مدیران و موسسان نیاز به نیرویی جوان و تازه نفس برای اداره شرکت دارند. البته این افراد از بین کسانی انتخاب می شوند که تجربه و دانش کافی در مورد مدیریت و تخصص آن شرکت را داشته باشند. در صورت دارا بودن این شرایط می توانید از طریق سرمایه گذاری برای گرفتن اقامت سوئد اقدام فرمایید.

۵) مهاجرت از طریق تحصیل

کشور سوئد دارای دانشگاه هایی بسیار باکیفیت و با درجه علمی بالا می باشد. تنوع رشته های تحصیلی دانشگاه های سوئد بسیار بالاست. همچنین برنامه های آموزشی بسیار پیشرفته ای دارند و کیفیت آموزشی بسیار بالاست. برخی از رشته ها در این کشور به صورت رایگان و یا با هزینه ای بسیار پایین تدریس می شوند. زبان تدریس در دانشگاه های سوئد، انگلیسی یا سوئدی است و دانشجویان می توانند زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایند. یکی از بهترین ویژگی های این روش، ویزای همراه است. یعنی دانشجو می تواند همسر و یا فرزندان خود را نیز همراه خود ببرد. امکان ادامه تحصیل و اشتغال به کار نیز برای همراهان وجود دارد. پس از اتمام دوره دانشجویی فرد متقاضی می تواند ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و پس از گذشت ۳ تا ۵ سال اقامت سوئد را دریافت نماید.

۶) مهاجرت از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به سوئد، ازدواج با یکی از افراد تبعه این کشور است. البته باید بدانید که شرایط این فرد مهم است. این فرد باید منبع درآمد داشته باشد و علاوه بر آن صاحب مسکنی با حداقل ۲ اتاق باشد. در این صورت فرد متقاضی از طریق ازدواج یک ویزای دو ساله دریافت می کند و پس از گذشت دو سال می تواند اقامت دائم سوئد را بگیرد.

پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام برای مهاجرت به سوئد، حتما یک بار به این کشور سفر کنید و شرایط زندگی و فرهنگ مردم را از نزدیک ببینید. در تمامی مراحل مهاجرت مانیاکارت می تواند به پرداخت های ارزی شما کمک کند. شما با تهیه یک مسترکارت مسافرتی می توانید پرداخت های ارزی خود را راحت تر انجام دهید و نیازی به همراه داشتن ارز نقد نداشته باشید. و هر زمانی که خواستید با پرداخت از طریق کارت شتاب در سایت مانیاکارت، ریال خود را به دلار تبدیل کرده و در سوئد استفاده بفرمایید.

2 دیدگاه ها

 • سعید

  ممنون از اطلاعات مفیدتون
  مقاله ای در مورد شرایط مهاجرت به ترکیه هم بگذارید

  • مانیاکارت (مریم جزایری)

   با سلام و تشکر از اینکه همراه مانیاکارت هستید.
   چشم. در اولین فرصت اطلاعات جامع در مورد مهاجرت به ترکیه را منتشر و در صورت درخواست به ایمیل شما ارسال خواهیم کرد.

دیدگاه خود را بنویسید