بلک فرایدی ، بزرگترین حراجی در کل دنیا

بلک فرایدی چیست؟

بلک فرایدی یا جمعه سیاه یک سنت قدیمی مردم آمریکای شمالی است که در واقع آغاز آیین خرید برای کریسمس است. این روز معمولا آخرین جمعه ماه نوامبر و روز بعد از روز شکرگزاری است. آخرین جمعه ی ماه نوامبر یک روز کاری است و ادارات در این روز تعطیل نیستند اما کارفرمایان معمولا به کارمندان خود اجازه می دهند این روز را به خریدهای کریسمس خود اختصاص دهند. تفاوت این جمعه به جمعه های دیگر سال آن است که فروشگاه های بزرگ تخفیفات بسیار چشمگیری برای اجناس خود قائل می شوند و اگر خوش شانس باشید می توانید تا آخر شب خریدهای کریسمس خود را با قیمت هایی باور نکردنی انجام دهید. البته در این روز معمولا مردم از صبح زود روبروی فروشگاه ها صف می ایستند و منتظر می مانند تا در فروشگاه باز شود و سریعا اجناس مورد علاقه خود را بخرند. به همین دلیل اجناس فروشگاه ها به سرعت تمام می شوند. بلک فرایدی پر فورش ترین روز برای فروشگاه ها به شمار می رود.

تاریخچه بلک فرایدی

زمانی که جنگ داخلی آمریکا پایان یافت، دوران دوازده ساله بازسازی آمریکا آغاز شد. در آن زمان دو تن از زمین خواران به نام‌های جِی گولد (Jay Gould)  و جیمز فیسک (James Fisk) توانستند از طریق خریدهای عمده، در مدتی بسیار کم انحصار موقت طلا را به دست آورند و صاحب سود کلانی شوند. دولت وقت نتوانست به‌موقع متوجه این سوءاستفاده شود و جلوی آن را بگیرد. بنابراین برای اینکه قیمت از دست رفته ثابت شود، حجم طلای بالایی را روانه بازار کرد. این کار باعث شد بسیاری از افرادی که زندگیشان در این جریان ویران شده بود، جان تازه ای بگیرند. از آن زمان ای این روز به عنوان بلک فرایدی (یا همان جمعه سیاه) یاد می‌شود.

روایت دیگری نیز وجود دارد که پلیس فیلادلفیا پنسیلوانیا و راچستر نیویورک، در سال ۱۹۶۱ به خاطر شلوغی و ترافیک بیش از حد خیابان‌ها در این روز، آن را بلک فرایدی نام‌ گذاری کردند.

به طور کلی از آنجایی که کلمه سیاه، یک رخداد بدشگون را در ذهن تداعی می کند، رسانه های اجتماعی تصمیم گرفتند تا از این روز به عنوان جمعه بزرگ یا شنبه بزرگ یاد کنند اما موفق به این کار نشدند و این روز به عنوان جمعه سیاه در بین مردم جا افتاد.

بازاریابی فروش در بلک فرایدی

در این روز فروشندگان از تکنیک های روانشناسی زیادی برای فروش بهتر و بیشتر محصولات استفاده می کنند. به طور مثال آنها بسته های از ۵ محصول درست می کنند و خریداران را برای خرید کالاهایی غیرجذاب نیز تشویق می کنند. به این صورت که سه کالا مورد نظر خریدار بوده و با توجه به اینکه این بسته شامل تخفیف ۵۰ درصدی می شود، خریدار ترجیح می دهد آن را تهیه کند و در نتیجه دو کالایی که ممکن است فروش کمتری داشته باشد در این وضعیت به فروش می رسد.

همچنین تکنیک هایی از نظر محدود کردن زمان در خرید با تخفیف ویژه این حس را القا می کند که مشتری باید به سرعت خرید خود را انجام داده و اگر این کار را نکنند چیزی را از دست می دهد. در بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه خریداران تنها از صبح تا قبل از شب، فرصت دارند تا خریدهای خود را انجام دهند در غیر این صورت متضرر می‌شوند! بنابراین همگی ترجیح می دهند تا قبل از ساعت ۴ صبح پشت در فروشگاه ها در انتظار باز شدن مغازه بایستند تا چیزی را از دست ندهند.

یکی از عبارت هایی که در روز جمعه سیاه در برخی از مغازه ها میبینید، عبارت Doorbuster است. کلمه Door به معنای “در” است و کلمه Buster به معنی “انفجار یا شکستن چیزی”. فروشندگان کالاهایی با تخفیف بسیار ویژه را Doorbuster نامیدند، زیرا این کالاها باعث شدند تا مردم پشت درهای فروشگاه‌ها صف بکشند. در بسیاری از مواقع تجمع افراد باعث شکسته شدن درها نیز می‌شود. این عبارت نیز از نظر روانی مشتریان را جذب می کند تا حتما سری به مغازه هایی با تخفیف های Doorbuster بزنند.

بلک فرایدی

زمان شروع بلک فرایدی

همانطور که گفته شد این حراجی بزرگ در آخرین جمعه ماه نوامبر و بعد از روز شکرگزاری برگزار می شود. از آنجایی که در این روز فروشندکان به رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر می پردازند، هر کدام سعی کردند تا ساعت شروع روز بلک فرایدی خود را عقب تر بیاوردند و تخفیفات خود را زودتر شروع کنند تا فروش بیشتری داشته باشند. در سال‌های گذشته، فروشگاه ها راس ساعت ۱۲ بامداد، درها را باز می‌کردند. حتی در سال ۲۰۱۰، یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای ساعت ۱۰ شب روز عید شکرگزاری، حراجی بلک فرایدی را آغاز کرد.

بعدها رقابت بین فروشگاه‌ها به حدی رسید که آنها حراج را از روز پنج شنبه، یعنی روز شکرگزاری آغاز کردند. آن هم به بهانه این که خریداران در ترافیک جمعه سیاه نمانند. این روزها معمولا در ساعات ۸ و ۹ صبح پنجشنبه، حراج بلک فرایدی شروع می شود.

Cyber Monday یا Black Friday

پس از به وجود آمدن فرشگاه های اینترنتی و جا افتادن خرید آنلاین در میان مردم، فروشگاه های آنلاین نیز در بزرگترین حراجی سال حضور پیدا کردند.  فروشگاه‌های آنلاین، تصمیم گرفتند تا برا تخفیفات استثنایی خود روز دیگری را در نظر بگیرند. بنابراین در روز دوشنبه بعد از روز شکرگزاری (پایان تعطیلات چهار روزه عید)، پیشنهادهای آنلاین جذاب خود را ارائه می‌دادند. در نتیجه افرادی که نتوانسته بودند در بلک فرایدی خریدهای خود را انجام دهند، شانسی دوباره پیدا می‌کردند تا در این روز که با نام دوشنبه آنلاین یا سایبر ماندی (Cyber Monday) ، به صورت آنلاین به خرید بپردازند.

مزیت های خرید آنلاین در بلک فرایدی

جالب است بدانید که در روز بلک فرایدی برخی از فروشگاه ها آنقد شلوغ می شوند که این روز کشته هم داده است. در سال ۲۰۰۸، در منطقه (Valley Stream) نیویورک، حدود ۲۰۰۰ نفر منتظر بودند تا بلک فرایدی شروع شود. کم کم ساعت به ۵ صبح نزدیک ‌شد و مردم نتوانستند پشت درها دوام بیاوردند. در ادامه با هل دادن درهای پاساژ شکست.سیل خریداران به طرف فروشگاه سرازیر شد و در این بین یکی از کارکنان ۳۴ ساله، زیر پای خریداران افتاد. سایر کارکنان به هیچ روشی نتوانستند جلوی سیل مردم را بگیرند و خریداران نیز صبر نمی‌کردند و در نهایت کارمند فروشگاه جان خود را زیر دست و پای مردم از دست داد! همچنین در همان سال، طی تیراندازی در یک فروشگاه، دو نفر نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

در نتیجه خرید آنلاین می تواند مزایایی از جمله موارد زیر داشته باشد:

 • در خرید آنلاین لازم نیست مردم از چندین ساعت قبل در صف بایستند، شب خود را خراب نمی‌کنند و عید خود را نیز کنار خانواده خواهند بود.
 • هیچ ترافیکی وجود ندارد و خیابان‌ها هم شلوغ نمی شوند.
 • خرید آنلاین گرسنگی، خستگی، له شدن زیر دست و پای دیگران را ندارد و لازم نیست سرمای سوزناک را تحمل کرد.
 • هیچ خطری در خرید آنلاین جان خریداران را تهدید نمی‌کند.
 • خبری از اسلحه کشی و چاقو زدن نیست!
 • به کاربران آنلاین آسیب فیزیکی وارد نمی‌شود و دست کسی هم به اسپری فلفل نمی‌رسد.
 • مردم و نیروهای پلیس و اورژانس، شبی عادی خواهند داشت.
 • وقتی هم که افراد موفق شوند تا کالای مورد نظر خود را بخرند دیگر نگران نیستید که سارقین آنها را بدزدند.

بلک فرایدی در ایران

ریشه اصلی بلک فرایدی از آمریکای شمالی است. اما رفته رفته کشورهای زیادی از این سنت استقبال کردند و در این روز به فروش محصولات خود با تخفیفات استثنایی پرداختند. در ایران نیز، بسیاری از برندهای معتبر جهانی در این روز به ارائه محصولات خود با تخفیفات ویژه می پردازند. فروشگاه های آنلاین نیز بعضا اقدام به گذاشتن تخفیفات ویژه برای محصولات خود می کنند.

برخی از سایت های ایرانی نیز وجود دارند که می توانید لینک اجناس مورد نظر خود در فروشگاه های آنلاین بین المللی را به آنها بدهید تا آنها جنس مورد نظر شما را از آن فروشگاه خارجی خریده و به شما تحویل دهند. اما قطعا این سایت ها هزینه ای اضافه به عنوان کارمزد از شما دریافت می کنند.

راحت ترین روش برای خرید از سایت های بین المللی از ایران در این روز تهیه یک مستر کارت مجازی است. شما با داشتن یک مسترکارت مجازی می توانید به راحتی و بدون پرداخت هیچ کارمزدی از فروشگاه های آنلاین سراسر جهان به خرید بپردازید. این نوع مسترکارت جزو ارزان ترین نوع مسترکارت هاست زیرا هزینه صدور کارت فیزیکی را نخواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع مسترکارت می توانید به صفحه مسترکارت مجازی مراجعه فرمایید.

یک دیدگاه

 • کامران

  اکثر سایتای داخلی با افزایش قیمت و بعدش تخفیف روی همون جنس به ظاهر اجناسشون رو برای بلک فرای دی ارایه دادن ولی من با کارت شما از آمازون خرید کردم و واقعااااااااااااااا ممنونم

دیدگاه خود را بنویسید