لغو معافیت ویزای صربستان برای ایرانیان

در مقالات پیش نکاتی برای سفر به صربستان را مرور کردیم. در این مطلب ذکر شد که ایرانیان برای سفر به صربستان نیازی به دریافت ویزا ندارند. این قانون در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۶ به منظور گسترش ارتباط کشور صربستان با کشورهای غیر اروپایی صورت گرفت. صربستان با تصویب این قانون قصد داشت تا صنعت توریست خود را گسترش دهد.

در روز چهارشنبه ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) دولت صربستان با صدور فرمانی معافیت ایرانیان از داشتن ویزا برای سفر به این کشور را لغو کرد. طی پیغامی که در روزنامه های رسمی این کشور چاپ شد، دولت جمهوری صربستان به تصمیم پیشین خود مبنی بر لغو ضرورت داشتن ویزا برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران خاتمه داد.

دلیل این تصمیم افزایش شمار مهاجران غیرقانونی ایرانی بود که به صربستان سفر کردند و سپس از آنجا به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا رفته و در آنجا ساکن شدند. نبوجسا استفانوویچ، وزیر کشور صربستان، در مجلس نمایندگان این کشور اعلام کرد گروهی از ایرانیان از معافیت ویزایی این کشور سوء استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۸  نزدیک به هزار و ۱۰۰ ایرانی به طور رسمی از صربستان درخواست پناهندگی کرده‌ اند و تعداد بسیار زیادی نیز به سمت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا رفته و در آن کشورها درخواست پناهندگی داده اند. به طوری که خبرگزاری فرانسه پیش از این در گزارشی مدعی شده بود شماری از ایرانیان با سو استفاده از معافیت ویزای سفر به صربستان، به اروپا می‌آیند و در این کشور به عنوان مهاجر غیرقانونی ساکن می‌شوند.

بنابراین از تاریخ ۱۸ مهر، تمام ایرانیان برای سفر به صربستان نیازمند تهیه ویزا از این کشور هستند.

دیدگاه خود را بنویسید